Gdzie kupić ramę do plakatu?

Zamówiliśmy plakat, przyszła już nasza wyczekana przesyłka i w końcu nadszedł czas zaprezentować nasz nowy plakat światu! Ale gdzie kupić ramę do plakatu? Dość często zadajecie mi to pytanie gdy kupujecie mapy i zawsze staram się polecić wam kilka sklepów. Zazwyczaj kupiłam tam ramy do moich map bądź wiem od innych, że są warte polecenia. Zebrałam je i stworzyłam dla was krótki przewodnik po sklepach ramiarskich. Wszystkie wymienione sklepy (no, poza jednym) to polskie firmy, które specjalizują się w oprawianiu plakatów i obrazów i mają własne pracownie lub warsztaty.

A jeśli zastanawiacie się w jaką ramę oprawić wasz plakat to zajrzyjcie do tego przewodnika.  Znajdziecie w nim opis różnych rodzajów ram oraz kilka niestandardowych pomysłów na oprawę i powieszenie plakatu.

1. Oprawiamy w ramy

Oprawiamy w ramy to wrocławska pracownia ram prowadzona przez Martynę. Zobaczyłam ich stoisko na jednym z targów designu, w których brałam udział jako wystawca z moimi mapami. Ich ramy zachwyciły mnie od razu! Znajdziecie u nich przeróżne ramy, od bardzo prostych i minimalistycznych po szerokie zdobione z detalami, w najróżniejszych kolorach i formach. Można zamówić standardowe wymiary jak i kupić ramę pod wymiar naszego plakatu. A oprawić można u nich naprawdę wszystko: plakaty, obrazy, lustra czy nawet różne przedmioty. Ramy można zobaczyć na żywo w pracowni we Wrocławiu bądź przejrzeć ofertę w sklepie internetowym. Szukajcie ich też na targach designu i rękodzieł! A jeśli zdecydujecie się na zakup ramy w ich sklepie online z kodem #mappymaps otrzymacie 10% zniżki 🙂

Źrodło: www.oprawiamywramy.pl

www.oprawiamywramy.pl

2. Gama ramy

Na tę firmę natrafiłam trochę przypadkiem gdy jeszcze rozpatrywałam możliwość wprowadzenia ram do oferty mojego sklepu. Finalnie się na to nie zdecydowałam (z powodów logistycznych), ale zamówiłam od nich kilka ram i byłam z nich naprawdę zadowolona. Mają w sprzedaży antyramy, proste drewniane ramy w różnych kolorach oraz ramy aluminiowe w czerni, srebrze i złocie. Jest możliwość odbioru osobistego ram w ich biurze w Krakowie bądź złożenia zamówienia przez internet. Dostępne są rozmiary standardowe jak i wykonanie ramy na wymiar.

oprawa plakatów -gama ramy
Źrodło: www.antyramy.sklep.pl

https://antyramy.sklep.pl/

3. Aluramy

Aluramy to firma z Warszawy, dość znana na rynku i wiem, że sporo sklepów z plakatami zaopatruje się w ramy właśnie u nich. Mają bogatą ofertę ram drewnianych, aluminiowych, antyram, robią także mapy pod wymiar. W ich sklepie internetowym ramy wyszukuje się po tzw. „profilu”. Profil to po prostu rodzaju samej oprawy, jej konstrukcji i wyprofilowaniu krawędzi. Brzmi groźnie, wiem, ale każdy z profili jest dość dokładnie opisany w sklepie. Dostępne są standardowe wymiary jak i ramy cięte pod wymiar.

oprawa plakatów - aluramy
Źrodło: www.aluramy.pl

www.aluramy.pl

4. Hergon

Hergon to krakowska pracownia, która zajmuje się nie tylko oprawą ale i drukiem plakatów i obrazów. W ich sklepie internetowym znajdziecie ogromną bazę dostępnych ram, można się się tam zgubić na długie godziny 😉 Wybierając ramę możecie także skorzystać z kreatora – jeśli macie plik png lub jpg z waszym plakatem możecie go wgrać, wybrać ramę oraz passepartout i zobacz wizualizację oprawionego plakatu! Jest możliwość wykonania ramy na wymiar, wszystko można zamówić przez internet bądź odebrać u nich na miejscu przy pracowni. Bardzo podoba mi się fakt, że nie tylko oprawiają plakaty, ale i je drukują. Jeśli więc macie plakaty lub swoje własne prace do wydruku to wszystko można załatwić w jednym miejscu.

oprawa plakatów - hergon
Źrodło: www.hergon.pl

www.hergon.pl

5. IKEA

Nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu IKEA. I to wcale nie dlatego, że bardzo polecam ich ramy (bo nie do końca polecam). Ale to zapewne pierwsze miejsce, które przyjdzie Wam do głowy kiedy będziecie chcieli kupić ramę. Fakt, wybór ram jest całkiem spory i ciągle się powiększa. Wiele ich ram po prostu dobrze komponuje się z wnętrzami w naszych domach. Które to wnętrza często też po prostu urządzamy w IKEA. Zraziłam się nieco do ich ram z płyty MDF – są tanie i ładne, ale niestety nietrwałe i łatwo je uszkodzić. Ramy aluminiowe wypadają już dużo lepiej, sprawdzają się dobrze, ale są w nieco wyższych cenach niż te z płyty MDF. Choć pod względem ceny nie różnią się wcale od ram aluminiowych, które znajdziecie we wcześniej wymienionych sklepach. Polecałabym ramy z IKEA jeśli szukacie ram do małych plakatów, które nie były drogie i nie chcecie wydawać większej sumy na ich oprawę.

Jeśli jednak wasz plakat jest już bardziej wartościowy, i to nawet nie w kwestii wartości pieniężnej, ale stanowi dla Was jakąś większa wartość (np. sentymentalna), to polecałabym szukać ram w lokalnych pracowniach i sklepach. To nie zawsze musi być duży wydatek (choć oczywiście może), a możecie wesprzeć lokalne firmy, często prowadzone od wielu lat, które znają się na rzeczy 🙂