Jak oprawić plakat? Przewodnik po ramach i nie tylko

Zakup plakatu to często dopiero połowa sukcesu. Zanim plakat zacznie zdobić nasze ściany trzeba zdecydować o jego oprawie – rama tradycyjna czy może aluminiowa? Lepiej z passepartout czy bez? Co to w ogóle jest passepartout?

Jak oprawić plakat? W tym poradniku znajdziecie kilka podpowiedzi jak oprawić plakat, także tych budżetowych, które można wykonać samemu!

A jeśli zastanawiacie się gdzie kupić ramę do plakatu, to sprawdźcie ten artykuł, gdzie polecam kilka sklepów z ramami.

Oprawa w ramie

Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych opcji – rama! Na rynku jest dostępnych wiele typów ram, ale skupmy się na tych najczęściej spotykanych czyli ramach drewnianych, aluminiowych i tych drewnopodobnych wykonanych z płyty pilśniowej, tzw. płyty MDF.

Rama drewniana

mapa Danii pocztówa Dania
Mapa pocztówka Danii

Najbardziej tradycyjna jest rama drewniana – wykonana z drewna naturalnego (najczęściej sosny, dębu, buku czy drzewa egzotycznego). Ramy drewniane są wyjątkowo trwałe i charakteryzują się najczęściej dobrą jakością – są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Dzięki temu bez obaw można je zawiesić w kuchni czy w łazience. Ramy drewniane możemy kupić w wersji naturalnej jak i malowanej farbami akrylowymi czy z różnymi dekorami czy rzeźbieniami. Dużym plusem tych ram jest możliwość ich kupna pod wybrany przez nas wymiar. Ramy drewniane z łatwością dopasujemy do różnych typów wnętrz, zarówno tych nowoczesnych jak i skandynawskich czy minimalistycznych.

Rama z płyty MDF  

mapa Los Angeles plakat
Mapa plakat Los Angeles – zobacz mapę

Najtańsze ramy to te wykonane z płyty MDF – w wyglądzie przypominają ramy drewniane, są jednak od nich dużo lżejsze. Ramy te wykonane są ze zmielonych sprasowanych włókien drzewnych. Jeśli nie chcecie wiercić dziury w ścianie i wieszać ramy na gwoździu, to te rama spokojnie można powiesić też na specjalnych rzepach przyklejanych do ściany. Są na tyle lekkie, że na pewno utrzymają się na rzepach. Różnica miedzy ramą drewnianą a ramą z płyty MDF widoczna jest przede wszystkim w jakości – rama z płyty pilśniowej jest tańsza, ale co za tym idzie, gorsza jakościowo i mniej wytrzymała. Taka rama będzie się dobrze prezentować w różnych typach wnętrz i jest raczej uniwersalna. Występuje w wielu różnych wariacjach, zarówno stylizowanych na minimalistyczne czy retro. Dobrze jednak pamiętać, ze takie ramy mają grubość kilku centymetrów, więc jeśli szukamy bardzo cienkiej ramy lepiej poszukać ramy aluminiowej.

Rama aluminiowa

mapa plakat Bydgoszczy
Mapa plakat Bydgoszczy – zobacz mapę

Ramy aluminiowe, obecnie bardzo popularne, kojarzą się przede wszystkim z wystrojem minimalistycznym. Ramy te są zazwyczaj cienkie, proste i właśnie minimalistyczne. Wykonane z aluminium, dostępne są zwykle w kilku podstawowych kolorach: czarnym, białym, srebrnym i złotym. Rama aluminiowa to dobry wybór jeśli chcemy, by rama była jak najmniej widoczna i nie dominowała samego plakatu jak i wnętrza. Ramy aluminiowe są zazwyczaj cięższe od ram z płyty MDF, choć wagowo mogą być podobne do ram drewnianych. W kwestii wagi ram – pamiętajcie, że kluczowa jest jeszcze szyba osłaniająca plakat. Jeśli zdecydujecie się na pleksi (tańsza opcja), to rama będzie zdecydowanie lżejsza niż gdy wybierzecie szkło.

Passepartout

mapa Brazylii plakat Brazylia
Mapa pocztówka Brazylii – zobacz mapę

Passe-partout (wymawiaj paspartu) to nic innego jak kartonowa lub tekturowa ramka, która umieszczana jest wewnątrz ramy. Dodaje plakatowi nieco elegancji i potrafi sprawić, że nawet najprostsza grafika czy plakat będzie wyglądać jak dzieło sztuki! Passepartout można kupić w wielu różnych kolorach oraz w różnych rozmiarach. Wiele sklepów oferuje także wykonanie passepartout na wymiar. To szczególnie pomocne, gdy mamy już zakupioną dużą ramę, a nasz plakat jest znacznie mniejszy. Dzięki passepartout dociętym na wymiar nie będziemy mieli problemu z ich dopasowaniem. Najlepiej by passepartout miało grubość ramki około 5-7 cm – jeśli będzie cieńsze nie osiągniemy zamierzonego efektu. Może być oczywiście też większe. Jeśli chodzi o kolor, tu możemy poszaleć. Zazwyczaj spotyka się je w różnych kremowych odcieniach, ale zdecydowanie warto wziąć pod uwagę inne kolory, także ciemne – te wyeksponują plakat i sprawią, że będzie wyróżniał się we wnętrzu.

Antyrama

Antyrama to nic innego jak rama tylko bez ramy 🙂 Dostajemy szkło lub pleksi, które przytwierdzone jest do plakatu i pleców antyramy za pomocą swego rodzaju haczyków. Wydaje się, że antyramy mają już swój okres świetności za sobą, ale wciąż można kupić je w wielu sklepach. Są na pewno na swój sposób minimalistyczne i na pewno przestępne cenowo.

Wieszak

Zanzibar mapa
Mapa plakat Zanzibaru – zobacz mapę

Tu wkraczamy do opcji do samodzielnego wykonania! Wieszaki na plakaty możemy zarówno kupić jak i zrobić samemu. Albo nawet wykorzystać zwykły wieszak na ubrania (ale nie każdy!). Wieszaki na plakaty to tak naprawdę listwy, górne i dolne, które trzymają plakat „na płasko” oraz sznurek, który pozwala nam na zawieszenie go na ścianie. Pomiędzy listwami (dwoma na górze i dwoma na dole) jest zazwyczaj zamontowany magnes, dzięki któremu listwy są ze sobą złączone. Może być też tak, że plakat będzie na stałe przyczepiony czy przyklejony do listew. Inną opcją jest zawieszenie plakatu na zwykłym wieszaku na ubrania. Będziemy potrzebować wieszaka z klipsami lub ząbkami, którymi chwycimy górną krawędź plakatu i voila! Taki wieszak najlepiej sprawdza się przy małych rozmiarach, gdyż przy dużych plakatach dolna krawędź może się zawijać do góry.

A jak zrobić wieszak na plakat samemu? Wystarczą cztery drewniane listwy o długości takiej samej jak plakat (bądź trochę dłuższe). Szykujemy kawałek cienkiego, jutowego sznurka. Górna krawędź plakatu i dwa końce sznurka wkładamy miedzy dwie listwy.  Następnie przytwierdzamy plakat i sznurek do listew za pomocą krótkich i cienkich gwoździ i młotka. To samo robimy z dolną krawędzią (już bez sznurka). Na youtube znajdziecie wiele filmików instruktażowych jak taki wieszak wykonać – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „wieszak na plakat” lub „jak samodzielnie oprawić plakat”.

Washi tape lub taśma izolacyjna

mapa Trójmiasta plakat
Mapa pocztówka Trójmiasto – zobacz mapę

Tu już mamy opcje 100% do samodzielnego wykonania, na dodatek bez wiercenia dziur w ścianach. Wystarczy taśma washi tape (można zaszaleć ze wzorkami) lub zwykła czarna taśma izolacyjna. Wybieramy miejsce na ścianie i wieszamy plakat! Tylko tyle i aż tyle. Taśmę łatwo usuniecie ze ściany (bez zrywania tynku) i przewiesicie plakat w inne miejsce. To nie tylko najprostszy i najtańszy sposób na powieszenie plakatu, ale i ostatnio bardzo popularny!

Wszystkie mapy plakaty i pocztówki ze zdjęć w artykule pochodzą ze sklepu z mapami Mappy Maps.